Tema 2. Tjedna istarskih knjižničara posvećena je promociji knjižničnih fondova i zbirki, a sredšnja aktivnost koju smo realizirali u suradnji s istarskim knjižničarkama i knjižničarima je sastavljanje liste sa 100 naslova knjiga po izboru knjižničara koji imaju umjetničku vrijednost i koje želimo preporučiti našim korisnicima kao poziv na čitanje i druženje s dobrom knjigom.
Žanrovski, naslovi uključuju lijepu književnost i publicistiku na hrvatskom jeziku odnosno one naslove za koje nije potreban i prijevod na hrvatskom jeziku.
Društvo je objavilo i tiskanu knjižnicu Dobar libar sa naslovnicama, anotacijama i bibliografskim podacima svih knjiga.
Knjižicu u e-obliku možete preuzeti Dobar Libar_TIK_2020_za web
Predgovor knjižnice kojeg potpisuje Neven Ušumović u ime Povjerenstva za postupak odabira naslova:
Liste najboljih knjižnih naslova ne mogu biti dovršene, konačne, definitivne. Nema u tim listama znanstvenih spoznaja, one eventualno tek mogu biti građa sociolozima kulture za proučavanje modusa i prigoda u kojima takve liste nastaju. Liste najboljih knjiga ujedno su nužno „promašene“ jer pokušavaju kvantificirati ono što se ne da prevesti u znamenke: književnu vrijednost! A liste najprodavanijih knjiga i tržišni utjecaj takvih lista druga su priča, koju ovom prilikom nećemo započinjati.
Ako se sve to odmah uzme u obzir, popis 100 „bezvremenih“ knjiga koje Vam ovim putem, mi, istarske knjižničarke i knjižničari predstavljamo, treba čitati kao našu „društvenu igru“. Želimo u tu igru uključiti što veći broj članica i članova istarskih knjižnica, kao i one koje/i će upravo zbog ove liste to postati. Ta lista samo je poticaj za ulazak u knjižnicu i istraživanje bogatog knjižničnog fonda istarskih knjižnica koji većinom ostaje u sjeni novih hitova. A upravo smo se ovim izborom trudili da i među novitetima izdvojimo one naslove koje neće brzo načeti zub vremena. Naš je posao zaštititi i istaknuti takve knjige!
Popis je sastavljen na osnovi 33 liste koje su stigle iz istarskih knjižnica, a sve povodom Tjedna istarskih knjižnica (TIK-a) koji organizira Društvo bibliotekara Istre. U izboru su bila čak 253 naslova; naslovi koji su dobili isti broj bodova poredani su od novijih prema starijim, upravo iz potrebe da se među novima prepoznaju oni naslovi koji će trajati i koji će još dugo izazivati čitatelje na iščitavanje.
Dakle, drage čitateljice i čitatelji, ovo je priručna i prigodna lista za Vas, napravite svoj prvi popis i uđite u vremeplov istarskih knjižnica!
Neven Ušumović